E-ticaret danışmanlığı, e-ticaret danışmanı adı verilen meslek grubu tarafından yapılan işlerin genel adıdır. E-ticaret danışmanlığı müşterilerin web sayfaları için birçok özellikte ve yöntemde hizmet sunan iş koludur. Bu işi yapan e-ticaret uzmanı e-ticaret sektörüne yeni atılım yapmış bireysel veya kurumsal firmaların iş seçimi yapar iken en uygun ve faydalı kararları almasını sağlamakla yükümlüdür. Yapılan işlerin SEO uyumlu olması ve reklam tasarımının üst seviye olması hakkında yeterli bir bilgiye ihtiyaç duymaktadır. E-ticaret piyasasının en önemli kilit davranışı başlangıçta ucuza kaçmamak ve her şeyi gerektiği gibi yapmaktır.

E-Ticaret Danışmanlık Ücretleri

E-ticaret danışmanlığı ücretleri sizin ihtiyaç duyduğunuz projeye ve piyasanın durumuna bağlı olarak değişmesine rağmen genel olarak 2000-5500 Türk lirası arasında seyir etmektedir. Son dönemde artan sanal alışveriş oranlarının artmasından ötürü e-ticaret danışmanlığı büyük önem kazanmıştır. Bu sebepten ötürü danışmanlık ücretlerinde de sahaya yansıyan bir artış gözlenmektedir.

E-Ticaret Danışmanın Görevleri Nelerdir?

Temel seviyedeki e-ticaret danışmanlığı ücreti 2000 Türk lirası civarındadır.

Aşağıda verilen türde işler yapmaktadır;

  • Müşterinin istediği proje için paket seçimi hakkında müşteriyi aydınlatacak bilgiler verir,
  • Müşteriyi SEO uygulamanın ne kadar önemli olduğu ile alakalı örneklendirmeler yapar ve SEO danışmanlığı yapar,
  • Proje içerisinde gerekli olabilecek materyaller hakkında işlemleri gerçekleştirir.

Temel seviyedeki işlerin üstüne ek olarak ücretler artmaktadır. Ayrıca e-ticaret danışmanlığı yapan e-ticaret danışmanın tecrübesine göre de fiyatlarda büyük oynamalar görülebilmektedir.

E-Ticaret Danışmanlığı Aşamaları Nelerdir?

E-ticaret danışmanlığında yapılan projenin durumu ve fiyatı her ne kadar önemli olsa da bu süreci aşamaları büyük önem teşkil etmektedir. E-ticaret danışmanlığı aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

E-Ticaret Planı

E-ticaret projelerinin kolay ve ucuz olması beklenir. Ucuza mâl edilen projelerin çoğunda sonuç hüsran olmaktadır. Alınan ücret ne ise ortaya çıkan proje de o derece bir uygunluğa sahiptir. Bu nedenden dolayı e-ticaret planı akıllıca yapılmalı ve hiçbir eksik bırakılmamaya çalışılmalıdır.

Doğru Tasarım Seçimi

Ortaya koyulan e-ticaret sitesinin kalitesinin yanında sitenin tasarımı projenin başarısında büyük önem teşkil etmektedir. E-ticaret sitesinin kullanılacağı sektöre uygun bir tasarım oluşturulması sektörde başarılı olmakta büyük önem teşkil etmektedir.

Doğru Sistemin Seçimi

Doğru tasarım sektöre uygun şekilde seçildiğini göz önüne alalım. Bunun yanında e-ticaret sitesinin sizin ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak sistemi değişmektedir. Bu olayda da sektörünüze ve gerçek amacınıza uygun bir sistem seçmek önem teşkil etmektedir.

Sosyal Medya Reklam ve Yönetimi

Günümüzde sosyal medya insanlar tarafından çok aktif bir şekilde kullanılmakta. Artık e-ticaret sadece arayıcı motorları üzerinden değil sosyal medya mecralarından da aktif bir durumda sürdürülmektedir. Bu durumun doğru bir şekilde yönetilmesi hem kısa sürede daha hızlı bir tanıtım yolu hem de ürünlerinizin daha hızlı bir şekilde alış talebi almasını sağlar. Yine aynı şekilde reklam yönetiminin iyi yapılması hem reel de hem de sanal mecrada e-ticaret sitenizin tanınmasına olanak vermektedir.

SEO Optimizasyonu

E-ticaret danışmanlığı sektöründe olmazsa olmaz olarak ifade edilen SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Her ne kadar sitenin tasarım, sistem ve reklam aşamaları iyi yapılmış olsa da SEO çalışması doğru bir biçimde yapılmaz ise proje istenilen başarıyı gösterememektedir.

SEO çalışmasının doğru yapılmaması arama motorlarında arama yapan potansiyel alıcının ekranına düşmeme sorunu çıkarabileceği gibi siteyi ziyaret eden alıcıların sitenin popülerliğine göre de bir davranış sergileyerek alış-veriş yaptıkları bilinmektedir. Bu popülerlik SEO ile sağlanmadığında sitenizi ziyaret eden kullanıcılar arasında da alış yüzdesi çok küçük seviyelerde kalmaktadır.