Günümüzde hele ki son dönemde yaşanan e-ticarete artan ilgiden sonra satıcıların en çok merak ettiği kavramlar arasında e-ticaret ve pazaryerlerinedir gelmektedir. Bu artış aynı zamanda iş sahiplerini e-ticaret sektörüne yönlendirmekte bu yönelim bu alanla alakalı birçok iş imkanı yaratmaktadır. Peki, bu e-ticaret nedir?

E-ticaret Nedir?

E-ticaretin yapılabilecek en kısa tanımı elektronik ve web ortamında bulunan ticaret olabilir. Arama motorları üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan bu sistemler sayesinde pek çok insan alışverişini oturduğu yerden yapabilmektedir. Web sitesi üzerinden yapacağınız satışlarda alıcıya daha fazla seçenek sunma ve daha detaylı bilgi verme imkanı elinize geçmiş oluyor.

Bu cezbedici nedenler sayesinde e-ticaret ile yapılan alışverişleri oranı artmakta ve reel pazar olarak tabir edilen sıcak pazar dönemi yavaş yavaş rafa kalmaya başlamaktadır. Bu artış çarşı esnafını da e-ticaret kullanmaya neredeyse zorunlu hale getirmiştir. E-ticaret sayesinde stok takip bilgileri, stok maliyetleri konusunda yönetim daha kolay hale gelmekle birlikte kullanıcının aktif takip edebilmesi bu durumu alıcı için daha cezbedici hale getirmektedir.

Aynı zamanda depolama gibi ihtiyaçların e-ticaret sayesinde büyük oranda azaldığı dönemde satıcılar da bu yöntemi daha çok tercih etmeye başlamışlardır. E-ticaret ve pazaryerleri nedir sorusu e-ticaret danışmanlarına en çok sorulan sorular arasında yer almakla beraber sorulması gereken en önemli iki sorudur.

E-ticaret sitesinin sahibi olacak satıcı bu bilgileri bilmesi ve kendine uygun bir e-ticaret sitesi tasarlattırması satış ve popülerlik açısından büyük önem teşkil etmektedir. E-ticaret sitelerinin 7/24 alışveriş yapabilme olanağı sunması satış oranlarını artırmakla kalmayarak alıcının kendine karşı bir pozitif düşünce ve kurumsallaşmış hissiyatı vermektedir.

Satış oranlarına baktığımız zaman bu bize e-ticaret sitelerinin satış oranlarının çarşı esnafının satış oranlarının kat ve kat üstünde olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu web sitelerinin ülkenin dört bir yanından kullanıcıya ulaşması sizi ülke genelinde bir firmaya dönüştürür bu da kurumsallaşma yolunda atılacak çok büyük bir adımdır.

E-ticaret Sitesinin Pazaryeri Nedir?

E-ticaret ve pazaryerleri bu web sitesinin hangi sektörde kullanıldığında göre değişkenlik göstermektedir. Daha çok market place olarak da kullanılan pazaryerleri, birçok firmanın kendi satışlarını yapabilmeleri için kiraladıkları aynı zamanda pek çok farklı firmayla beraber piyasada bulunduğu satış alanı ya da bölgesidir.

Daha açıklayıcı biçimde söylenecek olursa gerçek pazar bölgelerinin sanal ortama aktarılmış halidir. E-ticaret sitesi kullanıcıları için pazar yeri satıcılarıyla bir araya geldikleri online bir satış platformudur. Bu platformlarda sadece satış işlemleri değil aynı zamanda kiralama gibi işlemler de yapılabilmektedir. E-ticaret sitelerinde sanal mağaza kiralama işlemleri de gerçekleştirilmektedir.

Bu özellik sayesinde bir e-ticaret sitesi içerinde farklı satıcılar bulunabilmekte ve alıcıya hem fazla çeşit ürün hem de fiyat rekabetinden dolayı daha ucuz ürün fiyat skalası sunulmaktadır. E-ticaret ve pazar yerleri nedir sorusu kısaca satıcıların potansiyel alıcılarına online platformlar üzerinden kolay bir şekilde ulaşması olarak tabir edilebilir

E-Ticaret Pazarlarında Satış İşlemleri Nasıl Uygulanır?

E-ticaret ve pazar yerleri sektöre ve tasarıma göre değişkenlik gösterebildiği gibi kullanıcının ödeme yapma şekline göre de değişkenlik göstermektedir. Bazı kullanıcılar e-ticaret sitesi üzerinden üye olarak alışveriş yapabildiği gibi bazıları misafir olarak da işlem yapmaktadır. Ayrıca her kullanıcının istediği ödeme şeklinde birbirinden farklılık göstermektedir.

Bazen kredi kartı kullanımı bazen ise kapıda ödeme seçenekleri gibi seçenekler tercih edilmektedir. E-ticaret ve pazaryerleri nedir sorusu alıcının kafasını meşgul etmeyecek bir hal alması alıcının satış işlemlerin de daha güvenerek alışveriş yapmasına olanak sağlar.

E-Ticaret ve Pazaryerlerinin Faydaları Nelerdir?

E-ticaret siteleri kullanıcılara birçok kolaylık sunmakla beraber kısaca maddeleyecek olursak şöyledir;

  • Kullanıcıya daha kolay alışveriş imkanı sağlamaktadır
  • Hem satıcı hem de alıcı reel pazarlara göre tasarruf etmiş olmaktadır.